Rowery szosowe- czym się wyróżniają i jakie są ich rodzaje?

Rowery szosowy cieszy się rosnącą popularnością. Kiedyś taki model kojarzony był jedynie z profesjonalnym kolarstwem, dziś stał się pojazdem codziennego użytku. To propozycja dla osób jeżdżących na długie dystanse i preferujących szybką jazdę po asfaltowych trasach. Jest to także rower o unikalnym stylu.

Rower szosowy- charakterystyka

Rower szosowy https://www.goride.pl/rowery-szosowe ma za zadanie rozwijać spore prędkości, a przy tym stawiać minimalny opór powietrza. Jest to możliwie dzięki specjalnej konstrukcji ramy. Jest on wyjątkowo cienka i lekka. Wyróżnia się on również na tle innych rowerów ustawieniem kierownicy oraz siodełka we właściwie tej samej linii.

Rowerzysta jest przez to zmuszony przybrać wygiętą pozycję ciała, co może okazać się problematyczne zwłaszcza dla początkujących kolarzy. Taka postawia, redukuje opór powietrza, a rowerzysta może rozwinąć jeszcze większe prędkości.

Rodzaje rowerów szosowych

Wymienia się parę rodzajów rowerów szosowych, dzięki którym można wybrać dla siebie idealny model.

Klasyczny rower szosowy

Jest to tradycyjna wersja jednośladu o niskiej wadze, z giętą kierownicą i dużymi kołami 28”, a także cienkimi oponami na płaskim bieżniki. Taki model ma także hamulce oraz biegi w klamkomanetkach.

Rower szosowy czasowy

To jednoślad stworzony do ścigania. Ma ramę wykonaną z carbonu, aby jeszcze bardziej zredukować jego wagę. Geometria ramy umożliwia uzyskanie aerodynamicznej pozycji. W wielu przypadkach ma na wyposażeniu lemondkę, a więc element w kierownicy, który pozwala na przybranie pozycji leżącej, opór powietrza jest wtedy minimalny.

Rower triathlonowy

Także opracowany do ścigania i również posiada lemondkę. Konstrukcja tego jednośladu tak samo, jak w przypadku roweru czasowego umożliwia uzyskanie super opływowej pozycji ciała podczas jazdy. Oprócz tego, specjalne ustawienie siodełka względem ramy oraz kierownicy pozwala mięśniom na szybsze dostosowanie się do biegu.

Rower gravelowy

Model do jazdy w terenie o grubych kołach i oponach. Ma hamulce, niekiedy błotniki i bagażnik.

Rower torowy

Dedykowany do kolarstwa indoorowego, lekki, nie ma hamulców czy przerzutek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcesoria rowerowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.